Başkanın Mesajı

Haydar Ali Yıldız

Beyoğlu Belediye Başkanı

1971 yılında Rize’nin Güneysu ilçesinde doğdu. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.1996 yılından bu yana kendisine ait hukuk bürosunda serbest avukatlık yapmaya devam eden…

Devamını Okuyun
Yerinde istihdamda Beyoğlu modeli

 

Uyguladığımız model, Türkiye’de bir ilk. Kariyer Merkezi’yle işletmeler, personel istikrarı sağlayabiliyor. İşe yerleştirilen adaylar trafik ve stresten yükünden kurtuluyor. İş verimliliği ve çalışma huzuru optimize oluyor.
Beyoğlu Kariyer Merkezi, sıradan bir istihdam ofisinin ötesinde Beyoğlu’na özgü geliştirdiğimiz bir istihdam politikasının merkezinde yer alıyor. Biz buna Yerinde İstihdam’da Beyoğlu Modeli diyoruz. Bu politikanın hedefinde Beyoğlu’nda ikamet eden mavi yakalı işsizler bulunuyor. Beyoğlu’nda yaşayan işsiz vatandaşlarımızın yine Beyoğlu’nda istihdam edilmesini sağlamak asıl
amacımız.
Yaptığımız araştırmalar, anketler, bilimsel raporlar, bunun doğru bir organizasyon ve süreç yönetimiyle mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Beyoğlu’nun artan iş potansiyeli elimizi güçlendiriyor. Biz de bunun için kollarımızı sıvadık. Beyoğlu’ndaki işletmelerle iş arayan vatandaşlarımızı Kariyer Merkezi’nde buluşturduk, buluşturuyoruz. Uyguladığımız model, Türkiye’de bir ilk. İşletmeler, bu model ile personel istikrarı sağlayabiliyor. İşe yerleştirilen adaylar, trafik ve stresten yükünden kurtuluyor.

 

İş verimliliği ve çalışma huzuru optimize oluyor.

 

Model, İstanbul’un trafik sorununa da kalıcı bir çözüm önerisi getiriyor. “Beyoğlu Yerinde İstihdam Modeli” ile Türkiye’nin 2023 istihdam hedefi olan işsizliğin %5’e indirilmesine Beyoğlu Belediyesi olarak katkı sunmayı hedefliyoruz. Beyoğlu’nda faaliyet gösteren işletmeler, İŞ-KUR, Beyoğlu Kaymakamlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü, Doors Akademi ve Empatik İnsan Kaynakları bu projede çözüm ortaklarımız arasında yer alıyor.

 

Daha çok zaman, daha çok hayat

 

İş arayanların öncelikli tercihlerinden biri, iş yerinin evine yakın olması, en azından ulaşım imkanlarının gelişmiş olması. İstanbul, 17 milyon insanın yaşadığı dev bir metropol. Günlük milyonlarca insan yer değiştiriyor. Trafik çilesi, yorgunluk ve stres; iş verimliliği kaybının en önemli nedenlerinden biri olarak duruyor. İnsanlar, eşine, çocuklarına, ilgi alanlarına ayıracağı zamanı yolda ulaşıma harcıyor. Yerinde İstihdamda Beyoğlu Modeli’yle trafik çilesi bitiyor, vatandaşımızın ömrü uzuyor.

 

Trafik için ideal çözüm

 

Trafikte harcanan zamanın yanı sıra işe gidiş gelişler, ulaşım masrafları, yakıt masrafları açısından hem aile bütçeleri hem de millî servet için önemli gider oluşturuyor. Trafik yoğunluğu ise yakıt masraflarını daha fazla artırıyor. Yerinde İstihdam’la Beyoğlu sakinleri, hem ulaşım masraflarından kâr edecekler hem de millî kaynaklarımızdan tasarruf sağlanacak.

 

Beyoğlu Yerinde İstihdam şartı

 

1.Yerinde istihdamı modern sosyal devletin rasyonel ekonomi politikasının vazgeçilmez hedeflerinden say.
2. Şehrin istihdam ve eğitimle ilgili güncel verilerini topla; bunların ışığında yerinde istihdama yönelik rasyonel stratejiler geliştir.
3. Vatandaşın iş sahibi olup hayatını kazanabilmesini vazgeçilmez insan haklarından biri kabul et.
4. İstihdamı artırmaya yönelik politikalar geliştirip uygulamayı, çalışma koşullarını iyileştirmeyi,sosyal güvenceyi tesis etmeyi kamu otoritesinin vatandaşlara karşı sorumluluklarından biri olarak gör.
5. Çalışma koşullarının, emeğe karşılık ücretin insani ölçülerde olması gerektiğini vurgula.
6. İşe alımda her türlü cinsel, dinsel, ırksal, ideolojik ayrımcılıkla mücadele et; eşitlikçi ve demokratik çalışma koşulları sağla.
7. İşe alım sürecinde dezavantajlı kesimlere pozitif ayrımcılık uygula.
8. Meslek sahibi yapmaya ve mesleki gelişime yönelik eğitim projeleri üret, ilgili kurumları koordine et ve uygula.
9. İş talep edenle işvereni buluşturmak üzere pratik kanallar inşa et ve bunları daima açık tut.
10. Vatandaşın yaşadıkları lokasyonlarda istihdam edilmesini destekle ve kolaylaştır.
11. Şehrin ticari ve ekonomik hayatını istihdamı artırmaya yönelik geliştir; oluşan yeni iş fırsatlarından şehir sakinlerinin eşit ve adil şekilde faydalanmasını sağla.
12. Şehrin varlık sebebi ile örtüşen, şehir kimliğinin parçası olan ekonomik faaliyetleri destekle; şehrin gelecek vizyonu ile örtüşmeyen ekonomik faaliyetleri dışarıya transfer et.

 

Beyoğlu’nda 116 banka şubesi, 13 sendika ve 14.878 kayıtlı iş yeri faaliyet gösteriyor. Yeme-içme sektöründe 5000 işletme, 105 sanat kurumu, 30 kültür merkezi bulunuyor.Beyoğlu, imparatorluk döneminde bir diplomasi merkezi olarak gelişti. Elçilikler, yabancı misyon temsilcileri, eğitim, kültür, sanat ve finans merkezleriyle imparatorluğun kalbi ve yeni Türkiye’nin Batı’ya açılan kapısı oldu. Geçen zaman içinde ticaret, kültür ve yaşam merkezi konumunu pekiştirdi.

 

Günümüzde İstanbul’un vitrini ve otelcilik üssü olarak kongre ve fuar merkezleriyle uluslararası toplantılara ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin en entelektüel sermayesini üretiyor. Ulusal ve uluslararası yatırımcılar, Beyoğlu’nda var olmak için yarışıyor. Bankalar Caddesi gibi yoğun ve önemli iş merkezlerine sahip olan Beyoğlu, çok çeşitli sektörlerde Türkiye’ye yön veriyor. Tarihi misyonuna uygun olarak öncü kimliğini her alanda muhafaza ediyor. Taksim ve
Talimhane otelcilik üssü olarak yükselirken, İstiklal alışveriş ve hizmet mekanlarıyla, Galata ve çevresi moda atölyeleriyle, günlük 2 milyonu bulan ziyaretçisine ürün ve hizmet sunuyor. Şirket ve ticaret merkezleri Taksim, Gümüşsuyu ve Bankalar Caddesi’nde yoğunlaşıyor.

 

Beyoğlu’nda 116 banka şubesi, 13 sendika ve 14.878 kayıtlı işyeri faaliyet gösteriyor. Yeme-içme sektöründe 5000 işletme, 105 sanat kurumu, 30 kültür merkezi bulunuyor. Beyoğlu’nda faaliyet gösteren bütün sektörler, mavi ve beyaz yakalı personel ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor.

 

Beyoğlu’nun istihdam potansiyelini kat be kat artırmayı başardık

Turizm, kültür, sanat, moda ve sinema sektörlerine yönelik faaliyetlerimizle Beyoğlu’nu, kültür endüstrileri üreten ve ihraç eden bir konuma getirdik, istihdam potansiyelimizi kat be kat artırdık.Kültür, sanat, ticaret, turizm ve buna bağlı olarak gelişen hizmet sektörleri, Beyoğlu’nun geçmiş değerleri, aynı zamanda gelecek hedeflerimiz… Beyoğlu Belediyesi olarak şehrin gelecek vizyonunu kültür endüstrileri üzerine kurduk. Yaklaşık 9 yıldan beri uyguladığımız politikalarla Beyoğlu’nun değerine değer kattık. Hükûmetimizin sunduğu imkanları yerel yönetim, insan kaynakları kuruluşları, eğitim kuruluşları ve işletmeler arasında ortak bir akıl oluşturarak değerlendirdik.Beyoğlu’nun ışığını dünyanın her yerinden görülebilecek bir yıldıza dönüştürdük. 9 yılda binlerce yeni işletmenin açılmasına ön ayak olduk. Beyoğlu’nun değerinde kullanılabilmesi için Beyoğlu’na katma değer ve istihdam sağlamayan sektörlerin yerine turizm, ticaret ve hizmet sektörlerini ikame ettik. Turizm, kültür, sanat, moda ve sinema sektörlerine yönelik faaliyetlerimizle Beyoğlu’nu Kültür Endüstrileri üreten ve ihraç eden bir konuma getirdik. Kültür endüstrilerine yaptığımız yatırımlarla, Beyoğlu’nun istihdam potansiyelini büyük oranda artırdık.

4000 binayı yeniledik ve restore ettik. Üst katları kullanılmayan binaları yaşama, ticarete ve berekete açtık. Beyoğlu’nun iş ve istihdam potansiyelini, 9 yıl öncesine göre kat be kat artırmayı başardık. Beyoğlu bugün turizm, ticaret ve hizmet sektörleriyle dünyanın en önemli cazibe merkezlerinden biri olarak yükseliyor. İstihdam imkânlarıyla çok büyük bir potansiyel taşıyor. Bu potansiyel, Kariyer Merkezi ile Beyoğlu’nda yaşayan vatandaşlarımıza iş ve istihdam imkânı olarak dönüyor.

İş arayanlar ve mesleği olmayanlar gelsin

Kariyer Merkezi; bir istihdam kurumu. İstihdam uzmanlarının, sosyologların, bilişimcilerin, eğitimcilerin yer aldığı büyük bir kurum.

Hükûmetimizin istihdama dönük politikalarının bir verimi olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İŞKUR paydaşlığında 2010’da istihdama yönelik bir iş birliği protokolü imzaladık. İŞKUR ile imzaladığımız protokol kapsamında, vatandaşlarımızdan gelen iş bulma ve işsizlik ödeneği başvurularını belediyemizde yönetmeye başladık.

Yerinde İstihdam’da Beyoğlu Modeli, Beyoğlu Kariyer Merkezi’ni kurduk. Kariyer Merkezi, bir kariyer sitesi değil. Kariyer Merkezi; bir istihdam kurumu. İstihdam uzmanlarının, sosyologların, bilişimcilerin, eğitimcilerin yer aldığı büyük bir kurum.

Kariyer Merkezi hizmet ofisi, Beyoğlu’nun en gözde yerlerinden Şişhane’de hizmet veriyor. Bütün süreçler, uzmanlarımız tarafından yürütülüyor.

Belediyemize herhangi bir yolla ulaşan iş taleplerini bünyesinde toplayan Kariyer Merkezi’nde, internet sitemiz, muhtarlıklar ve STK’lar gibi farklı kanallardan iş taleplerine de cevap veriyoruz. İş arayan Beyoğlu sakinleri, taleplerini web sitemiz beyogluistihdam.com’dan veya şahsen başvuru yoluyla Kariyer Merkezine ulaştırabiliyor.

Yerinde istihdamda bir model olan Kariyer Merkezi, eğitim, rehberlik ve yönlendirme dahil geniş yelpazedeki hizmetlerini iş arayanlar ile işverenlere ücretsiz olarak sunuyor.

Mesleği olmayanlar eğitime gelsin

Kariyer Merkezi, herhangi bir iş bulma merkezinden ayıran bir istihdam merkezine dönüştüren asıl unsur; hiçbir mesleği olmayan vatandaşlarımıza yönelik uyguladığımız eğitim programları…

Kariyer Merkezi, herhangi bir mesleğiniz yoksa ya da aşağıda belirtilen mesleklerden birisine sahipseniz fakat bir meslek belgeniz yoksa İŞKUR meslek edindirme programlarına başvurarak sertifikalı bir mesleğe sahip olma imkânı veriyor. Kariyer Merkezi, öncelikle ilçemizin en çok ihtiyaç duyduğu alanlarda meslek eğitimlerine başlıyor.

Bunlar; aşçılık, pastacılık, ekmekçilik, komi, servis uzmanlığı, bulaşıkçı, kat hizmetleri, ön büro programları… Bilişim, güvenlik, çağrı merkezleri gibi talep arz eden sektörlere yönelik eğitim veren eğitim kurumlarıyla görüşmelerimiz devem ediyor.

6 aydır işsizseniz ve İŞKUR kaydınız varsa Kariyer Merkezi’ne başvurunuzu yapıyorsunuz. Yapılacak bir ön değerlendirmeden sonra mesleki eğitimler almak üzere anlaşmalı olduğumuz eğitim kurumlarına yönlendiriliyorsunuz. Burada yapılan değerlendirmeden sonra eğitimlere başlıyorsunuz.

Bu eğitimlerin tüm masraflarını İŞKUR ödüyor. Günlük harcamalarınız için de her gün 15 TL yol harçlığı alıyorsunuz. Eğitimlerini başarı ile bitiren her 3 adayımızdan şimdilik en az birini Kariyer Merkezi kanalıyla işe yerleştiriyoruz. Hedefimiz, Kariyer Merkezi’ne müracaat eden bütün vatandaşlarımızı iş sahibi yapmak.

İşverenler ve iş arayanlar Kariyer Merkezi’nde buluşuyor

Beyoğlu’nda iş gücü arz eden vatandaşlarla personel arayan işletmelerimizi buluşturuyor, iş arayan vatandaşlarımızın, işletmelerimizin hem dert ortağı hem çözüm ortağı olarak faaliyet gösteriyoruz.

Beyoğlu Kariyer Merkezi’yle iş arayanlar ile işverenler arasında köprü kuruyoruz. Bir adayın işe yerleştirme süreçlerinin tamamını yönetiyoruz. Profesyonel bir insan kaynakları firmasının sunduğu hizmetlerin çok daha fazlasını sağlıyoruz. Bu hizmetlerimizden hem iş arayanlar hem de işletmelerimiz yaralanabiliyor.

Beyoğlu’nda iş gücü arz eden vatandaşlarla, personel arayan işletmelerimiz buluşuyor, iş başvurularında yaşanan problemleri, başvuru yöntemlerini, düşülen hataları, iş arayanların dikkatine sunarak arz ve talebin, problemleri aşarak buluşmasını sağlıyoruz. İş ve aday bulmayı güçleştiren bütün engelleri ortadan kaldırıyoruz.

Kariyer Merkezi’ni herhangi bir iş bulma merkezinden ayıran ve burayı bir istihdam merkezine dönüştüren asıl unsur; hiçbir mesleği olmayan vatandaşlarımıza önce eğitim vermemiz. Çünkü bir iş sahibi olabilmek için öncelikle meslek sahibi olmak gerekiyor. Kariyer Merkezi ile mesleği olmayan ve ama iş talep eden vatandaşlarımıza eğitim veriyor, sonra istihdamla ilgili bütün süreçleri yönetiyoruz. Yani pasif istihdamı değil; aktif istihdamı esas alıyoruz.

Kariyer Merkezi ile CV’ni bırak, biz seni ararız devri kapanıyor.

Kariyer Merkezi’nde seçme, değerlendirme, yönlendirme ve performans takibi gibi işe alımla ilgili tüm süreçleri takip ediyoruz. İstihdam uzmanlarımız tarafından profesyonel olarak gerçekleştirilen kişilik analizleri, seçme-değerlendirme süreçleri sonrası adaylar, işletmelere yönlendiriliyor.

Kariyer Merkezi’nde sunduğumuz hizmetler işe yerleştirmekle sınırlı değil. Adaylarımızı Beyoğlu’nda işe yerleştirdikten sonra denetleme ve kontrol süreçlerini devreye alıyoruz. Performans ve memnuniyet düzeylerini takip ediyoruz. Sürekli iş değiştirenleri tespit ediyoruz. Bu takip ve tespitleri aynı şekilde işveren için de gerçekleştiriyoruz.

Kariyer Merkezi’nde sistem nasıl işliyor?

Kariyer Merkezi’nde aktif istihdamı esas alıyoruz. Aday CV’si ile işletmelerin personel profilini eşleştiriyoruz. Aday profiline uygun işlerle ilgili mülakata çağırıyoruz. Mülakatlardan sonra personel talep eden işletmelere yönlendiriyor, istihdamın gerçekleşmesini sağlıyoruz.

İşe alım sürecinde Kariyer Merkezi bilgi sisteminin işleyişi şu basamaklardan oluşuyor;

 • Personel taleplerini topluyoruz

Beyoğlu sınırları içinde hizmet sunan bütün işletmelerden ve belediyemize hizmet sağlayan firmalardan personel taleplerini topluyoruz.

 • Açık pozisyonları yayınlıyoruz

Kariyer Merkezi, Bilgi sistemi üzerinden topladığımız talepler ilanlarını beyogluistihdam.com adresinden yayınlıyor, tüm taraflara web tabanlı erişim sağlıyoruz.

 • Kariyer Merkezi’ne başvuran her adayı kayıt altına alıyoruz

Sistemin sağlıklı işleyebilmesi için tüm aday başvurularını web tabanlı olarak bilgi sistemimizde kayıt altına alıyoruz. Aday, Kariyer Merkezi’ne gelerek şahsen orada bulunan bilgisayarları kullanabiliyor. CV girişlerini istihdam uzmanlarının rehberliğinde yapabiliyor. İşveren ve iş arayan müracaatları beyogluistihdam.com’dan da gerçekleştirebiliyor.

 • İş arayan ve işvereni bir araya getiriyoruz

Sisteme giriş yapan adayların yine sistemde yayınlanan ilan ve taleplerle eşleşmeleri sağlıyoruz. Uygun işe uygun adayları belirliyoruz. Personel arayan işletme ile adayın görüşmesini sağlamak için randevu tarihi belirliyoruz.

 • Kurumların personel taleplerini online takip ediyoruz

Sistem üzerinden ilan veren işletmelerin, ilanlarına yapılan başvurularını web tabanlı olarak takip etmelerini, ne aşamada olduklarını görmelerini sağlıyoruz. İşverenler, sisteme kendi oluşturdukları şifreleriyle erişebiliyor.

 • Raporlama – süreç takibi

Aday ve işveren adına yapılan tüm işlemlerin anlık ve geçmişe dönük olarak raporlama ve takibini yaparak kontrol ediyoruz. Kurumsal hafıza oluşturuyoruz.

 • Kariyer Merkezi uygulama ve danışmanlık hizmetleri

Projenin tüm uygulama aşamalarında ve sahada yapılan tüm faaliyetlerde sosyologlarımız, psikologlarımız, insan kaynakları uzmanlarımız, danışmanlık hizmeti veriyor.

 • Adaylarımıza mesleki eğitim kursları

Öncelikle yiyecek içecek sektörü olmak üzere Beyoğlu’nda talep oluşturan sektörlere yönelik eğitimlerle işsiz vatandaşlarımıza mesleki eğitimler veriyor, sertifikalarla daha iyi koşullarda iş bulma imkânı sağlıyoruz. Ücretsiz olan eğitimler için günlük harçlık olarak da 15 TL veriyoruz.

İş görüşmesine giderken…

İş görüşmelerine, en sevdiğiniz, en iyi hissettiğiniz halinizle ve özenli gidin. En önemlisi gözlerinizdeki ışık, istekli oluşunuzun karşınızdaki tarafından anlaşılması, enerjinizin yüksek olması, “bu insan hayatta her şeyi başarabilir” cümlesini karşınızdakine kurdurabilmeniz gerekli. İş görüşmesine geç kalmayın, ölçülü olun ve kendinize güvenin. Bildiklerinizi söyleyin ama her bildiğinizi söylemeye çalışmayın. Sorulara odaklanın, iyi dinleyin, samimi ve doğru yanıtlar verin. Somurtmayın, gereksiz gülmeyin ve iletişim konusunda açık olun ama cep telefonunuzun sesi kısık olsun. Soyut konuşmayın ve somut yanıtlar verin, karşınızdakine saygı gösterin ve saygı bekleyin. Tüm bunların sağlandığı ortamda sonuç mutlak güzel olacaktır. Adaylara bu konuda Beyoğlu Gençlik Merkezimizde toplu eğitimler de veriyoruz.

İşverenler gelsin

Beyoğlu’nda faaliyet gösteren işletmelerimize profesyonel insan kaynakları hizmetlerini ücretsiz veriyor; 36 aylık SSK işveren payı muafiyeti ile büyük fırsatlar sunuyoruz.

İnsan kaynakları departmanına her ölçekteki işletme sahip olamıyor. Bazıları bu hizmeti dışarıdan alırken özellikle KOBİ niteliği taşıyan işletmeler çoğunlukla faaliyetlerini herhangi bir insan kaynakları stratejisi olmaksızın sürdürüyor. Bu da personel istikrarını bozuyor. Sürekli işe giriş çıkışlarla işletmelerin personel maliyetleri katlanıyor.

Personel nitelikleri ile iş arasındaki denklem doğru kurulamadığından personel döngüsü hızlanıyor. Bu noktada, Beyoğlu’ndaki işletmeler için devreye giriyor.

Kariyer Merkezi’nde, talebe binaen Beyoğlu’ndaki işletmelerimize insan kaynakları, danışmanlık ve rehberlik hizmetlerini ücretsiz veriyoruz. Bu hizmet işletmeye özgü verilebildiği gibi genelde işletme temsilcilerinin toplu katıldığı etkinlikler vasıtasıyla gerçekleşiyor. İşletmelerin personel ihtiyacını öncelikle mesleki eğitim programlarımızla çözümlüyor, eğitimli çalışan istihdamı sağlıyoruz.

Aynı zamanda İŞKUR desteği ile 36 aylık SSK işveren payı muafiyeti ile Beyoğlu’nda faaliyet gösteren işletmelerimize büyük fırsatlar sunuyoruz.

İşverenler ne ister?

İşverenler, adayların öz geçmişlerini inceledikleri zaman hangi adayın firma bünyesinde daha iyi çalışabileceğini öngörebilir ve hangi adayın niteliklerinin firmanın gelişim sürecinde daha etkili kullanabileceğini anlayabilir. Bir adayın öz geçmişi üzerine sorulabilecek belli sorular vardır ve bu soruların her işverene göre yanıtları farklıdır.

Ama öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken bazı başlıklar şunlardır:

 • Biz, kimiz?
 • Ne iş yapıyoruz ve nasıl bir aday arıyoruz?
 • Aranılan aday, firmada karşılaşacağı sorunların üstesinden gelebilir mi?
 • Aday, firmaya kısa sürede uyum sağlayabilecek mi?
 • Aday, firmanın hedeflerine ulaşmasına nasıl yardımcı olabilir?
 • Aday, iş deneyimi açısından yeterli mi?

Bunlara ek olarak bir de “Başka bir aday yerine, bu adayı tercih etmeyi gerektirecek ne gibi nitelikleri var?” sorusuna işverenin karar alırken cevap verebilmesi gereklidir.

CV’ni gönder iş seni bulsun beyogluistihdam.com

Kariyer Merkezi veri tabanına giren hiçbir CV’yi atlamıyoruz, yokluğa, boşluğa mahkûm etmiyoruz. Her birini titizlikle değerlendiriyor, istihdamla ilgili bütün süreçleri takip ediyoruz.

Halihazırda internet üzerinde hizmet veren beyogluistihdam.com, Beyoğlu’ndaki işçi ve işverenlerin buluşma adresi. Şirketler personel ihtiyacını web üzerinden anında duyurabiliyor. İş arayanlar da CV’lerini web sitesinde yayınlayabiliyor. Sisteme giren her bir CV, istihdam uzmanlarımız tarafından büyük bir titizlikle değerlendiriliyor.

Hiçbir CV’yi atlamıyoruz, yokluğa, boşluğa mahkûm etmiyoruz. Kariyer Merkezi’ni diğer kariyer sitelerinden ayıran en önemli özelliklerden biri bu. CV’ler değerlendirildikten sonra, adaya uygun olan işlerle ilgili mülakata çağırıyoruz.

İstihdamın sağlanabilmesi için adayın mesleki eğitim alması gerekiyorsa, kurumsal ortaklarımıza yönlendiriyoruz. Adayın talep ettiği işle, donanımı arasında uyumsuzluk varsa, rehberlik hizmetleri veriyoruz.

Hiçbir mesleği, hiçbir deneyimi olmasa bile mesleki eğitimler ve staj imkanlarıyla iş talep eden vatandaşımızın hayata tutunmasını sağlıyoruz. İş arayan, meslek sahibi olmak isteyen bütün vatandaşlarımızın yanındayız.

beyogluistihdam.com’da aday ve işveren adına yapılan başvurularda tüm süreçleri yönetebildiğimiz özel bir yazılım kullanıyoruz. Beyoğlu Kent Otomasyon Sistemleri ile de entegre edilen bu özel yazılım, Empatik İnsan Kaynakları tarafından 9 yıllık bir emek sonunda geliştirildi.

Kariyer Merkezi ile yeteneklerinizi keşfedin, kendinizi geliştirin

İş arayan vatandaşlarımızı, yetenekleriyle birlikte en iyi şekilde tanıyor, rehberlik hizmetleri sunuyoruz.

Kariyer Merkezi’ne başvuran adaylarımızı, insan kaynakları uzmanlarımız mülakata alıyor, birtakım özel testlere tabi tutuyor. Amaç; adayı, yetenekleriyle birlikte en iyi şekilde tanımak. Aday hakkında elde ettiğimiz bilgiler ışığında yönlendirmeler yapıyoruz.

Böylece aday, eğitim, kapasite ve yeteneklerine en uygun işte çalışma fırsatı buluyor. Kişinin yetenekleriyle örtüşen bir işte çalışması ise gelecekteki başarı ve mutluluğu için büyük önem arz ediyor.

Kariyer Merkezi, insan hayatında kilit öneme sahip bu hizmeti tüm adaylara sunuyor. Yetenek yönetimi, Kariyer Merkezi’ni benzer istihdam ofislerinden farklı kılan unsurlardan sadece biri…

Mutlu ve başarılı bir hayat için

Çalışma hayatı ile ilgili bilincin erken yaşlardan itibaren edinilmesi, gelecek planları açısından çok önemli…

Kişinin hayat boyu mutluluğu ve başarısı, kendi özelliklerine ve beklentilerine uygun bir işe sahip olması ile doğru orantılı. Çalışma hayatı ile ilgili bu bilincin henüz erken yaşlardan itibaren edinilmesi, gelecek planları açısından önem arz ediyor. Bireylere yetenek ve kişilik özelliklerine uygun meslek seçmenin önemini kavratmak üzere eğitim ve rehberlik hizmetleri vermek, Kariyer Merkezi’nin öncelikli konu başlıklarından. Bu kapsamda İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ile ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Orta ve lise öğrenimi devam eden öğrencilere meslek seçiminin önemi ile ilgili, eğitim seminerleri organize ediyoruz.

Kendini tanı, hedefini belirle ve geleceğe doğru bir adım at

İnsanlar, başarı duygusunu tatmayı, o coşkuyu, o mutluluğu ve heyecanı yaşamayı ister ama buna rağmen büyük çoğunluğu bir hedefe sahip olamadan yaşarlar. Eğer bir hedefiniz yoksa ne zaman ne yapacağınız belli değildir. Hayatta en büyük başarıları kazanan insanlar büyük hedefleri olan insanlardır. Bu yüzden; insan kendini tanımalı, hedeflerini belirlemeli ve bu hedefler doğrultusunda geleceğine sahip çıkmalıdır. Doğru ve sonradan pişmanlık duyulmadan yapılacak bir tercih, tüm hayatımızı mutlu ve huzurlu geçirmemizi sağlayacaktır. Doğru meslek tercihi yapılarak, geleceğe sahip çıkılabilir.

Dezavantajlılar daha avantajlı

Beyoğlu Belediyesi olarak istihdam politikaları geliştirip yürütürken ilçemizde yaşayan dezavantajlı gruplara öncelik tanıyoruz.

Toplumun bütün katmanlarına ulaşmak amacıyla Beyoğlu’nda faaliyet gösteren vakıf, dernek, muhtarlıklar ve kaymakamlığımız ile güçlerimizi dezavantajlı vatandaşlarımız için birleştiriyoruz.

Toplumsal yapının içinde istihdam edilme düzeyi düşük olan kesimlerden;

 • Engellilere
 • Ev kadınlarına
 • Genç yaşta emekli olan kişilere
 • Şehit yakınlarına
 • Gazilere ve yakınlarına
 • Part time çalışma veya staj imkânıyla dezavantajlı gruplara öncelik tanıyoruz.

Kariyer Merkezi’nden ücretsiz insan kaynakları hizmetleri

beyogluistihdam.com internet üzerinden faaliyet gösteren benzer insan kaynakları sitelerinin sunduğu tüm hizmetleri sağlarken hiçbir ücret talep etmiyor.

Profesyonel bir insan kaynakları firmasının adaya ve işverene sunduğu tüm imkanları ve fazlasını Beyoğlu sakinleri ve işverenleri için sağlayan Kariyer Merkezi, tüm bu hizmetlerini ücretsiz sunuyor.

Beyoğlu Belediyesi’nin sosyal politikalarının bir sonucu olarak kurulan Kariyer Merkezi, sağladığı hizmet karşılığında ne adaydan ne de işverenden herhangi bir ücret almıyor.

Kariyer Merkezi’nden Beyoğlu’na özel çözümler…

Önümüzdeki 10 yıl içinde bütün sektörlerde Beyoğlu’nun personel ihtiyacı katlanarak artacak. Eğitim programlarımız, Beyoğlu’nun öncelikle talep ettiği sektörler üzerinde yoğunlaşıyor.

Beyoğlu’nda yiyecek-içecek sektöründe faaliyet gösteren 5000’in üzerinde işletme bulunuyor. Hepsinin ortak sorunu nitelikli elaman. Beyoğlu’nda dünya standartlarında mekânlar açılıyor ama bu mekânları destekleyecek eğitimli, uzman eleman açığı kapatılamıyor. Sektör hızla büyümeye devam ediyor, bu da gençler için yepyeni istihdam olanakları anlamına geliyor. Aşçılıktan servis elemanına, barmen veya baristadan pastacıya kadar daha pek çok farklı alanda iyi yetişmiş personel ihtiyacı var. Önümüzdeki 10 yıl içinde personel ihtiyacı katlanarak artacak.

Kariyer Merkezi’nin eğitim ayağındaki paydaşlardan biri olan Doors Akademi yiyecek içecek sektörünün önemli girişimcilerinden olan Doors gruba ait bir yiyecek içecek okulu. 20 farklı markası ve 42 restoranı bulunuyor. Günde ortalama 8 bin kişiyi ağırlıyor. Kariyer Merkezi, Doors Akademi iş birliği çerçevesinde gerçekleştirilen eğitimlerle Beyoğlu’nun yeme içme sektöründeki potansiyeli yine Beyoğlu sakinleri için iş fırsatlarına dönüşüyor. Mesleki uygulama ve saha pratikleri Doors Group’a ait mekânlarda yapılıyor.

Servis uzmanlığı

Yiyecek içecek sektörünün en büyük ihtiyacı olan servis uzmanlığı bölümümüz farklı eğitim süreleri ve farklı meslek seviyelerini içeren eğitimleri kapsıyor. Komi yetiştiren bölümümüz 8 haftalık teori ve uygulamayı içeren bir program uygularken, servis uzman yardımcılığı bölümümüz 6+6 hafta teori ve uygulama ile 60 saatlik İngilizce eğitimini de kapsayan bir program uyguluyor. Servis uzman yardımcılığı sertifikası alanlar en az lise mezunuysa ek bir modül alarak servis uzmanlık sertifikasına da ulaşabiliyorlar.

Aşçılık ve pastacılık

Millî Eğitim Bakanlığı onaylı programla aşçılık sertifikası veriliyor. 6 haftası uygulamalı eğitim ve 6 haftası Doors Group’a bağlı işletmelerde staj çalışmalarını kapsayan 12 haftalık bir eğitim programı öngörülüyor. Pastacılık bölümümüz de yine aynı süre ve aynı modelle sertifika programı içeriyor.

Bu iki bölümde de 60 saatlik mesleki İngilizce eğitimleri veriliyor.

Otel işletmeciliği

Sektörün en çok ihtiyaç duyduğu bulaşıkçı ve kat hizmetleri programları ile 2+2 haftalık eğitimle öncelikle Beyoğlu’nda yaşayan kadınlara iş imkânı yaratmayı hedefliyoruz. En az lise eğitimi almış adaylara ön büro hizmetleri eğitimi ile 16 haftada İngilizce eğitimi dahil sertifika programları düzenliyoruz.

Marka Şehirler Akademisi

İstanbul Aydın Üniversitesi ve Kültür Kenti Vakfı’mızın paydaşlığında uygulamaya aldığımız Marka Şehirler Akademisi’ni, Türkiye’nin şehirlerini yönetecek nitelikli insan kaynaklarını yetiştirmek amacıyla kurduk. Verilen akademik ve uygulamalı eğitimler, Kültür Kenti Vakfı’nın Beyoğlu’ndaki merkezinde 2011’den bu yana devam ediyor. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde bir yüksek lisans programı da içeren akademi, aynı zamanda yerel yönetimler için bir AR-GE, bir inovasyon merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Akademi bünyesinde önde gelen yerel yöneticiler, belediye başkanları birikim ve deneyimlerini geleceğin yöneticilerine aktarıyor.

Beyoğlu’nda genç girişimciler yetişiyor

Topluma Girişimci Bireyler Kazandırılması Programı’nın amacı; Türkiye’de girişimcilik kültürünü geliştirmek ve işsiz kesime girişimcilik eğitimiyle desteklenmiş meslek eğitimleri sağlamak. Boğaziçi Üniversitesi, İŞKUR ve Belediyemizin paydaşlığında verilen eğitimlerle yüzlerce Beyoğlu gencine mesleki eğitim verdik. Beyoğlu’nda yeni girişimcilerin önünün açtık. Programa AB komisyonu da destek veriyor.

Talimhane dönüşüm hamlemizle 10 bin kişilik istihdam oluşturduk

Talimhanede başlattığımız dönüşüm çalışmalarıyla Talimhane’yi bir turizm üssü olarak yeniden yapılandırdık. Talimhane bölgesinde bulunan eski tamir atölyelerinin sahipleriyle iş birliği yaparak, bölge dışına taşınmasını sağladık. Bina sahiplerini otelciliğe yönlendirdik. 40’tan fazla otelin yenilenmesini sağlayarak, bölgenin yeni rotasını belirledik. Trafik akışını, otel kompleksine uygun olarak yeniden düzenledik. Talimhane’nin yatak kapasitesini günlük 20 bin misafire yükselttik. Bugün itibarıyla çoğunluğu yabancı turist olmak üzere 20 bin turisti ağırlıyoruz. Talimhane’nin bir otel kompleksine dönüşmesi sonucunda binlerce kişilik yeni iş fırsatını, Beyoğlu’na kazandırmış olduk. Ağırladığımız turistlerin, yakın çevreden başlayarak Beyoğlu’na ekonomik girdi üretmesini sağladık. Talimhane’yi, Beyoğlu’nun gençlerine iş, esnafımıza gelir üreten bir merkeze dönüştürdük. Talimhane’de 10 bin kişilik istihdam alanı oluşturduk.

Nitelikli personele her zaman ihtiyaç var

Ülkemizde işsizlikten öte nitelikli çalışan eksikliği sektörler açısından en önemli problem olarak karşımızda duruyor. Adaylara nitelik kazandırmak hem sektörlerin ihtiyacını karşılama açısından hem de Beyoğlu sakinlerinin daha nitelikli iş kollarında istihdam edilip daha iyi ücretle iş sahibi olabilmeleri için çok önemli. Kariyer Merkezi’nin kurumsal paydaşları olan İŞKUR, Millî Eğitim Bakanlığı ve özel sektör iş birliği ile işsiz vatandaşlarımızın niteliklerini artırmak amacıyla ortak eğitim projeleri geliştiriyor ve uyguluyoruz. Beyoğlu Belediyemizin düzenlediği meslek edindirme kursları, ilçe sakinlerinin daha nitelikli işlerde istihdam edilmesine ayrıca katkı sağlıyor.

Beyoğlu’ndaki vatandaşlarımız için AB ile ortak projeler uyguluyoruz

2004 yılından beri Avrupa Destek Programı projesi kapsamında, vasıfsız gençleri eğitim amacıyla Avrupa’ya gönderiyoruz. Gençler, Avrupa’da aldıkları eğitimler sonunda sertifika alabiliyor. Bu çok uluslu projeyi, Almanya’nın Dortmund ve Hollanda’nın Herleen kentleriyle ortaklaşa düzenliyoruz. Projenin Türkiye ayağını ise Beyoğlu Belediyemizin Karadeniz’deki üssü Kefken Çevre Yaz Kampı’nda gerçekleştiriyoruz.

Meslek edindirme merkezi olarak Semt Konakları

Semt Konaklarımızda sunduğumuz meslek edindirme programlarıyla eğitim alamamış ya da yeni bir meslek dalında eğitim almak isteyen vatandaşlarımızın, kendilerine uygun bir meslek dalında eğitim almalarını sağlıyoruz. Gençlerimizi yetenek ve ilgi alanlarına göre yönlendirerek sosyal yaşama hazırlıyor, işsizliğe alternatif çözümler üretiyoruz. Konaklarımız, bir kariyer rehberi, bir halk eğitim merkezi olarak işlev görüyor. 35 ayrı branşta mesleki eğitimler veriyor.

Meslek edindirmeye yönelik; web tasarım, grafik tasarım, bilgisayarlı muhasebe, bilgisayar işletmenliği, tel kırma, takı tasarım, diksiyon, modelistlik, stilistlik, kuaförlük, berberlik, turizm ve otelcilik sektörü için ara eleman yetiştiren çok boyutlu kurslar veriliyor.

Mesleki eğitimlerimizin tümü Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından onaylanarak sertifikalandırılıyor.

Galata Meydanı tasarımcıların, modaevlerinin merkezi oldu

Beyoğlu’nun moda yolculuğu asırlardır sürüyor. Beyoğlu medeniyetinin önemli bir değeri olan modayı, geleceğe taşınması gereken sosyal ve ekonomik bir zenginlik olarak görüyoruz.

Bu amaçla öncelikle Galata ve Kuledibi’ni yeniden bir moda üssü olarak konumlandırdık. Galata ve çevresini rehabilite ettik. Dokuya uygun olmayan sektörleri uygun yerlere naklettik. Galata ve Kuledibi’ni tarihi dokusuna uygun olarak yeniden düzenledik. Beyoğlu’nun kadim geçmişini açığa çıkardık.

Çalışmalarımız sonunda Galata, modaevleri ve tasarımcıların merkezi haline geldi. Gala Moda Tasarımcıları Derneği iş birliğiyle düzenlediğimiz Geleneksel Galata Moda Festivali’yle de ürünlerimizin hem tüketici ile buluşmasını sağladık hem de markalaşma süreçlerini başlattık. Bugün Galata ve çevresi, çok önemli bir istihdam alanı olarak yükseliyor. Festivallerle Beyoğlu Modası markalaşıyor, dünya ile buluşuyor.

İş ararken…

İş bulmak için neler yapmamız gerek?

Uzun zamandır işsizsiniz ve umudunuzu neredeyse tükettiniz. Peki iş bulmak için doğru adımları attığınızdan emin misiniz? Biliyor musunuz insanların çoğu iş arıyor ama nasıl arayacaklarını bilmeden arıyor. Kimi zaman yeterli niteliklere sahip olmadıkları, kimi zaman da mülakat stratejisini iyi belirlemeyip; mülakatlara hazırlıksız olarak girdikleri için, iş başvurularına olumsuz yanıt alan binlerce aday var. Hatta çoğunun sıkıntısı, mülakatlara bile çağrılmamaları… Peki acaba bütün bu adaylar sadece yukarıdaki nedenlerden dolayı mı başarılı olamıyorlar? Belki de daha önce hiç düşünmediğiniz birçok hatayı ve eksikliği göz ardı etmişsinizdir. Çevrenizden gerektiği kadar yararlanabiliyor musunuz? İş arama olanaklarını iyi kullanıyor musunuz? Gerçekten size uygun iş ilanlarına mı başvuruyorsunuz? Hedeflerinizi belirlediniz mi? İş aramaya yeterince vakit arıyor musunuz? Özgeçmişinizi belirtilen pozisyona gönderdiniz mi? Mülakatlara çağrılıyor musunuz? Mülakatlarda nasıl davranılması gerektiğini biliyor musunuz? Hatalarınızın nedenlerini sorguladınız mı? Bunların hepsi “iş bulmanın” temel yapı taşlarıdır.

Neden çalışmamız gerekiyor?

Neden çalışmanız gerekiyor hiç düşündünüz mü? Temelde yaşamını idame ettirebilmek için çalışmak bir zorunluluktur. İnsan, para kazanmak için çalışmak zorundadır, ailesine bakmak için çalışmak zorundadır, yuva kurmak için çalışmak zorundadır, okumuştur ve okulu bittikten sonra çalışmak zorundadır. Sonuçta, dünyada yaşamak için çalışmak bir temel zorunluluktur. Çünkü insanoğlu var olduğu ilk günden bu yana bir şeyler için çabalıyor ve bunu hayatta kalabilmek için yapıyor. Biz, yaşamımızı sürdürebilmek için gerekli geliri kazanmak, bireysel kimliğe sahip olmak, kişisel gelişim sağlamak, toplumda statü elde etmek, sosyal ilişkiler sağlayabilmek, mutlu ve başarılı bir yaşam sürmek için “çalışmanın gerekli olduğunu” düşünüyoruz. Meslek seçimi, yaşamımızda aldığımız en önemli kararlardan biridir ve bireyin seçtiği meslek, gelecekteki yaşam standardını, tarzını ve sosyal yaşantılarını belirleyici bir rol oynamaktadır.

Mülakat tekniklerini öğrenin!

İş aramaya başladıktan kısa bir süre sonra çabalarınız sonuç verecek ve mülakat teklifleri gelecektir. Bu aşamada işe alım kararının verildiği iş görüşmesi tekniklerini öğrenmek aday için hayati önem taşımaktadır. Niteliklerinizi ifade edemiyorsanız, başarı şansınız çok düşecektir. Her profesyonel, mülakat tekniklerini öğrenmek zorunda ve ne tür sorularla karşılaşacağı konusunda hazırlıklı olmalıdır. Yaptığınız görüşmeleri veya öz geçmiş gönderdiğiniz firmaların listesini muhakkak oluşturun. Eğer firma, yaptığınız başvuru üzerine size geri dönüyor ve siz ne zaman başvuru yaptığınızı bile hatırlamıyorsanız, bu olanağı daha baştan kaybetmişsiniz demektir. Özellikle yeni mezunlar bu konuda oldukça dikkatsiz davranmakta ve yaptıkları başvuruları hatırlamamaktadırlar. Bunu sebebi de yeni mezunların, gördükleri her ilana ve firmaya ilgili olsun veya olmasın, öz geçmişlerini göndermeleridir. Mülakat sonrası alacağınız notlar, eğer mülakat sonucu olumsuz olarak gerçekleşmişse bir öz eleştiri yapma şansını verecektir.

Aranan nitelikleri ve sunulacak imkânları değerlendirin!

Pozisyonun gerektirdiği niteliklerin mümkün olduğu kadar detaylı ve abartmadan aktarıldığı iş ilanları tercih edilmelidir. İlanda belirtilen niteliklerin hepsini taşımıyor olsanız bile başvurmaktan çekinmeyin. Unutulmamalıdır ki hiçbir aday yüzde yüz işe uygun değildir ve başvuruda bulunanlar içerisinden en uygun olanlar işe alınır. İlan edilen pozisyon eğer firma içi veya dışı eğitim ile destekleniyorsa bu firmanın çalışanlarına verdiği değeri olduğu ve rapor vereceği bölüm, yönetici unvanı, alt kadrosu da belirtiliyorsa bu firma için olumlu bir puandır. Eğitim imkanlarından bahseden ve hiyerarşik üst ile astın belirtildiği ilanlar tercih edilmelidir. İş ilanının ekip çalışmasına ve yönetime katılıma verdiği değere bakılarak şirketin yönetim felsefesi hakkında bilgi edinilebilir. Ekip çalışmasının ön plana çıkarıldığı ve yönetime katılımın teşvik edildiği ilanlar ön planda tutulmalıdır.

Haydar Ali Yıldız

Beyoğlu Belediye Başkanı

1971 yılında Rize’nin Güneysu ilçesinde doğdu.

1993 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1996 yılından bu yana kendisine ait hukuk bürosunda serbest avukatlık yapmaya devam eden Haydar Ali Yıldız sırasıyla; Ak Parti Beyoğlu Kurucu İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, Seçim İşleri Birim Başkanlığı, Teşkilat Birim Başkanlığı görevlerinde bulundu.

3 Kasım 2002 ve 28 Mart 2004 seçimlerinde Beyoğlu Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığı görevini ifa etti.

Temmuz 2004 yılından itibaren Ak Parti Beyoğlu İlçe Başkanlığı görevinde bulundu.

26 Haziran 2009 tarihinde AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi ve İl Başkan Yardımcılığı- İl Seçim İşleri Başkanlığı görevine getirildi.

27 Mayıs 2012 İl Kongresi sonrasında Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı olarak atandı.

29 Mayıs 2013’de Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı olarak Okçular Vakfı’nın kuruluşunda yer aldı. Halen Vakfın Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

12 Eylül 2010 Referandum, 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri, 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri ve 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti İstanbul İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevlerinde de bulunan Av.Haydar Ali Yıldız, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde AK Parti İstanbul 2. Bölge Milletvekili olarak seçildi. 26. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili görevinde bulundu. 6 Ağustos 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görevde bulundu. Yıldız, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Get a Free Quote Today!